KMP Olsztyn: Oszuści podszyli się pod funkcjonariuszy CBŚP
Uwaga mieszkańcy Olsztyna! Oszuści coraz bardziej przebiegli – seniorzy w pułapce fałszywych funkcjonariuszy!
  • Metoda "na policjanta CBŚP" znowu w akcji.
  • Starsi mieszkańcy Olsztyna stracili łącznie 40 tysięcy złotych.
  • Apel Policji o czujność i nieufność wobec nieznajomych dzwoniących z prośbą o pieniądze.
  • Przestroga przed presją czasu stosowaną przez oszustów.

Starsi ludzie, z powodu swojej dobroci i ufności, znów padli ofiarami nieuczciwych manipulacji. W Olsztynie doszło do serii oszustw, gdzie nieznani sprawcy podawali się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, w wyniku czego dwoje seniorów zostało pozbawionych oszczędności życia. Wartość utraconych środków to niemała suma – aż 40 tysięcy złotych.

Policja ostrzega i apeluje o zachowanie zasady ograniczonego zaufania, szczególnie w trakcie rozmów telefonicznych, które mogą wiązać się z transakcjami finansowymi. Kluczowe jest, by nie podejmować pochopnych decyzji, nie informować o stanie posiadania i zasadniczo nie przekazywać pieniędzy nieznajomym. Przypomnienie ważnej prawdy: prawdziwi policjanci nigdy nie zwracają się z prośbą o przekazanie gotówki ani nie informują o swoich działaniach przez telefon. W obliczu wątpliwości należy bezzwłocznie kontaktować się z najbliższym posterunkiem, korzystając z numeru alarmowego 112.

W świetle ostatnich wydarzeń warto również pamiętać o kampanii „Dzwoni oszust! Rozłącz się!”, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat tego typu przestępstw. Oszuści wykorzystują różne techniki, aby zmylić swoje ofiary, jednak zawsze można się przed nimi uchronić, będąc czujnym i niepoddającym się emocjonalnym manipulacjom. Nie pozwólmy, aby nasza ufność stała się naszą słabością.


Źródło: KMP Olsztyn