Centrum Badawcze Weterynarii w Olsztynie rusza już w lipcu z nową inwestycją

2 min czytania
Centrum Badawcze Weterynarii w Olsztynie rusza już w lipcu z nową inwestycją


Olsztyn staje się centrum innowacji w weterynarii! Już wkrótce ruszy budowa nowoczesnego kompleksu badawczego, który nie tylko podniesie rangę Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ale także otworzy nowe możliwości współpracy nauki z biznesem. To inwestycja za ponad 73 miliony złotych, która może zmienić oblicze regionu.

  • Nowa era badań weterynaryjnych w Olsztynie
  • Olsztyńskie Kortowo jako kuźnia innowacji i zdrowia zwierząt

Nowa era badań weterynaryjnych w Olsztynie

W sercu Kortowa rozpoczyna się realizacja ambitnego projektu – Centrum Badawczego Klinicznych Nauk Weterynaryjnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Umowa na tę inwestycję została podpisana 4 lipca w Urzędzie Marszałkowskim przez marszałka Marcina Kuchcińskiego oraz rektora Jerzego Przyborowskiego. Już 7 lipca ruszą pierwsze prace budowlane.

Całość przedsięwzięcia opiewa na kwotę przekraczającą 73 mln zł, z czego niemal 58 mln pochodzi z dofinansowania. Nowy obiekt o powierzchni 3,5 tysiąca metrów kwadratowych wzbogaci istniejącą infrastrukturę uczelni i będzie wyposażony w 15 laboratoriów, z których większość znajdzie się właśnie w nowym budynku.

Olsztyńskie Kortowo jako kuźnia innowacji i zdrowia zwierząt

Inwestycja ma szansę stać się ważnym ogniwem między nauką a przedsiębiorstwami działającymi w branży żywnościowej i weterynaryjnej. Konsultacje z lokalnymi firmami wskazały na potrzebę rozwoju badań nad bezpieczeństwem pasz, preparatów leczniczych dla zwierząt oraz diagnostyką weterynaryjną. Centrum będzie też miejscem komercjalizacji wyników badań, co zwiększy potencjał gospodarczy regionu.

  • Zarząd województwa przy każdej okazji podkreśla ogromną rolę Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, jako strategicznego partnera w procesie rozwoju regionu – mówi marszałek Marcin Kuchciński. – Bez prężnej uczelni byłoby nam znacznie trudniej. Ona wpływa na codzienne życie regionu, daje impuls do zmian na lepsze, no i wychowuje przyszłe pokolenia, które będą decydowały o jego przyszłości.

Profesor Jerzy Przyborowski podkreśla znaczenie inwestycji dla dalszego rozwoju uczelni i regionu:

  • Z samorządem województwa współpracujemy także przy najnowszej specjalizacji regionu, która się nazywa zdrowe życie, a nasza kolejna duża inwestycja z pewnością się w nią wpisuje – mówi rektor UWM. – Stawiamy bowiem na zdrowie zwierząt, bezpieczeństwo ich żywienia i jakość pasz, na rozwój badań związanych z fizjologią, ale uwzględniamy także komercjalizację naszych badań i działalności leczniczej.

Warto przypomnieć, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jest jednym z czołowych beneficjentów funduszy unijnych w regionie. Dzięki wsparciu powstały już m.in. Kortosfera – centrum popularyzacji nauki i innowacji oraz konsorcjum EnFoodLife zajmujące się technologiami żywności wysokiej jakości.

Na podst. Urząd Marszałkowski

Autor: krystian