Olsztyńskie rzeźby baśniowych postaci z Warmii i Mazur ożywiają miasto

2 min czytania
Olsztyńskie rzeźby baśniowych postaci z Warmii i Mazur ożywiają miasto


Olsztyńskie ulice zyskały niezwykłych mieszkańców – baśniowe postacie Warmii i Mazur ożyły w przestrzeni miasta, zachęcając do odkrywania lokalnych legend na nowo. Te niewielkie rzeźby nie tylko zdobią Śródmieście, ale też przenoszą w świat dawnych opowieści, które kryją się za każdym zakątkiem stolicy regionu.

  • Baśniowe postacie Warmii i Mazur ożywają w sercu Olsztyna
  • Jak rozpocząć przygodę z legendami Olsztyna i gdzie szukać rzeźb

Baśniowe postacie Warmii i Mazur ożywają w sercu Olsztyna

W samym centrum Olsztyna pojawiła się wyjątkowa kolekcja 15 rzeźb, które przedstawiają bohaterów znanych z lokalnych mitów i legend. Każda figurka ma około 40 centymetrów wysokości i została wykonana z brązu przez olsztyńskiego artystę Dawida Gołębiowskiego. Dzięki temu projektowi mieszkańcy oraz turyści mogą spotkać na swojej drodze takie postaci jak Kłobuk, Barstuk czy Perkun – imiona, które brzmią tajemniczo i intrygująco.

Rzeźby zostały rozmieszczone w charakterystycznych punktach Śródmieścia i jego okolic tak, aby naturalnie wpisywały się w miejską przestrzeń, a jednocześnie przyciągały uwagę przechodniów. To prawdziwa gratka dla miłośników historii i kultury regionu, którzy chcą poznać magiczne opowieści Warmii i Mazur w nowoczesnej odsłonie.

Jak rozpocząć przygodę z legendami Olsztyna i gdzie szukać rzeźb

Spacer po starówce to teraz nie tylko okazja do podziwiania zabytków, ale także szansa na spotkanie z baśniowymi postaciami. Wśród nich znajdziecie Kobietę o Bursztynowych Włosach, Czarownicę znad Bełdan czy Królową Jezior. Każda figura kryje za sobą historię zaczerpniętą z lokalnych legend, które od wieków przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Dla tych, którzy chcą zgłębić te opowieści jeszcze bardziej, dostępne są specjalne publikacje zawierające opisy wszystkich postaci oraz mapkę z ich lokalizacją. Można je nabyć w punkcie Informacji Turystycznej przy Wysokiej Bramie (ul. Staromiejska 1). To doskonały sposób na rodzinny spacer pełen magii i poznawania dziedzictwa Warmii i Mazur.

„Ci nowi „mieszkańcy” Śródmieścia zawitali do nas dzięki realizacji projektu „Tropami Baśni i Legend z Warmii i Mazur – niewielkie formy rzeźbiarskie w przestrzeni miejskiej” – informuje Sylwia Naruszewicz, dyrektor ratuszowego wydziału kultury.

Na podstawie: UM Olsztyn

Autor: krystian