Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olsztyn

 Wielcy sercem – akcja wolontariuszy SP w Kolnie

Wolontariusze z wiejskich szkół, choć mają mniejsze możliwości podejmowania dużych inicjatyw niż ich koledzy w miastach, to bez wątpienia mają wielkie serca, dobre pomysły i co najważniejsze – działają skutecznie.

9 czerwca 2018 roku w Kabinach (gm. Kolno) miały miejsce Gminne Obchody Dni Rodziny. Podczas imprezy, z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariatu działającego przy Szkole Podstawowej w Kolnie, odbyła się duża akcja charytatywna przeprowadzona na rzecz absolwentki placówki, Doroty Raczkowskiej, która 2 lata temu uległa wypadkowi komunikacyjnemu – przeżyła zderzenie z pociągiem. Dziewczyna znajduje się w stanie świadomości minimalnej, czyni drobne, jednak znaczące postępy w powrocie do zdrowia.

W akcję ,,Biegiem po Dorotę” włączyła się ogromna, jak na warunki wiejskie, społeczność lokalna. Na starcie biegu stanęło 137 biegaczy, którzy pokonali symboliczny dystans 600 metrów w dowolnej dla siebie formie. Dozwolony był zarówno bieg, trucht, jak i marszobieg, czy spacer – każdy mógł pokonać trasę zgodnie ze swoimi możliwościami. W wydarzeniu wzięły udział zarówno osoby indywidualne, jak i całe rodziny. Na starcie stanęli: włodarze gminy, uczniowie i absolwenci szkoły oraz ich rówieśnicy z pobliskich placówek, osoby starsze, mieszkańcy gminy, a także przyjezdni goście. Pobiegli również strażacy.

Oprócz biegu wolontariusze zorganizowali ,,Kiermasz Charytatywny”. Dochód z podjętej inicjatywy został przekazany mamie Doroty, z przeznaczeniem na potrzeby poszkodowanej córki: rehabilitację, leczenie i inne bieżące wydatki, których zaspokojenie jest niezbędne każdego dnia.

Do akcji włączyli się liczni sponsorzy – firmy z powiatów olsztyńskiego i bartoszyckiego. Wśród wspierających znaleźli się: Transcom Worldwide Poland - Olsztyn, ARM (A. i R. Mroczkowie) – Bisztynek, Mazuria (produkcja jachtów i łodzi) - Galiny, państwo J. i K. Przybylscy - Kolno, EWROL - Lutry, Lewiatan L. Wierzchnicki - Kolno, Plexer Studio Reklamy - Bartoszyce, kwiaciarnia – Monika Mierzwińska–Mucha - Bisztynek i pani Anna Hak-Kamińska. Partnerami w przygotowaniu przedsięwzięcia były też lokalne instytucje: sołectwo Kabiny - z osobistym zaangażowaniem pani Krystyny Krasuskiej, Gminny Ośrodek Kultury oraz Gmina Kolno. W wydarzenie zaangażowane były również Joanna Marczak (absolwentka SP w Kolnie) i Beata Raczkowska (siostra Doroty).

Podobnej akcji na terenie gminy jeszcze nie było. Organizatorzy zebrali liczne słowa uznania za podjętą inicjatywę. Młodzież ze Szkolnego Klubu Wolontariatu wykazała się zaangażowaniem, pomysłowością, a przede wszystkim empatią i solidarnością z koleżanką, która walczy o powrót do zdrowia. Budujący jest fakt, że w obliczu ludzkiej tragedii istnieje grupa ludzi wrażliwych, którym los potrzebujących nie jest obojętny – dowiedli tego nie tylko wolontariusze, ale też wszyscy, którzy zdecydowali się wziąć udział w wydarzeniu.

Akcja spełniła jeszcze jedno ważne zadanie. Oprócz integracji społeczności lokalnej, promocji aktywności sportowej, podjęła pierwszą próbę integracji Doroty z otoczeniem, w tym z rówieśnikami – organizatorami biegu.

Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu: Bogusława Lechman i Elżbieta Bancerz pragną serdecznie podziękować: sponsorom, partnerom akcji, społeczności lokalnej, gronu pedagogicznemu i obsłudze szkoły oraz niezastąpionym, wspaniałym wolontariuszom: Natalii Banaszek, Sarze Behrendt, Danielowi Denisiuk, Wiktorii Głowackiej, Wiktorowi Jasińskiemu, Aleksandrze Leonowicz, Urszuli Myller, Kamili Nowotka, Karolinie Nowotka, Natalii Olszewskiej, Oliwii Pyrczak, Wiktorii Sobczak, Katarzynie Wochowskiej i Aleksandrze Wolińskiej.

To, co ich łączy, to duża wrażliwość i chęć pomagania innym. W dobie pogoni za indywidualnym dobrem, bardzo ważne jest, by takich młodych ludzi było jak najwięcej. Oni dają dobry przykład.

Bogusława Lechman, pedagog szkolny, opiekun szkolnego wolontariatu


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.