Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olsztyn

Stabilizator Gimbal - Do czego służy i czy warto go mieć

Stabilizator Gimbal to kolejna rewolucja dla w zakresie robienia zdjęć i nagrywania filmów. To niewielkie urządzenie stabilizujące obraz przyda się początkującym Youtuberom i wszystkim, tym którym zależy na wysokiej jakości zdjęć. Do czego służy stabilizator? RTV Euro AGD sprawdzamy, czy warto mieć Gimbala.

Czym jest stabilizator?

To elektroniczny stabilizator kamery wyposażony w czujniki i żyroskop, który zapewniają stabilny obraz. Dzięki temu urządzeniu wyeliminowane są wszelkie drgania aparatu, a więc zapewniona jest najwyższa jakość i ostrość zdjęć oraz filmów. Dawniej tego typu stabilizatory wykorzystywane były jedynie przez profesjonalnych operatorów kamer, ale dziś są dostępne dla każdego i chętnie wykorzystywane do nagrywania filmów. Ręczne gimbale mogą być używane razem z kamerami sportowymi, smartfonami i aparatami fotograficznymi.

Dla kogo stabilizatory kamery?

Dla wszystkich, którym zależy na dobrej jakości wykonywanych zdjęć. Świetnie sprawdzają się podczas uprawiania sportów czy kręcenia filmów na różnego rodzaju portale. Dzięki stabilizatorowi można uzyskać profesjonalny wygląd tworzonych zdjęć i filmów, gdyż umożliwia on wykonanie pięknych przejść i przybliżeń. Stabilizator świetnie zastępuje selfie stick, a jak na tak duże możliwości jest stosunkowo tani. Dodatkowo jego obsługa jest niezwykle prosta i nawet początkujący użytkownik opanuje ją bardzo szybko.

RTV Euro AGD – na co zwrócić uwagę kupując stabilizator?

• Ilość obsługiwanych osi – to najważniejszy parametr, od którego zależy ostateczna jakość zdjęć i filmów. Najtańsze i najprostsze urządzenia obsługują tylko jedną oś (góra – dół), a najlepsze, dla najbardziej wymagających użytkowników obsługują trzy osie.
• Kompatybilność – na rynku są stabilizatory uniwersalne oraz dedykowane do konkretnych urządzeń: dronów, kamer sportowych czy telefonów.
• Maksymalne obciążenie – szczególnie ważne, gdy używamy ciężkiej kamery czy aparatu fotograficznego.
• Waga i rozmiar – jeśli chcemy długo kręcić filmy, warto wybrać lżejszy rozmiar, dzięki czemu ręka nie będzie się męczyć. Tak samo osoby, które zamierzają często podróżować ze stabilizatorem, powinny zwrócić uwagę, na kompaktowe modele, które łatwiej przewozić.
• Pojemność akumulatora – im większa, tym na dłuższe nagrywanie pozwoli na jednym ładowaniu.
• Dodatkowe funkcje – takie jak np. śledzenie twarzy czy powolny obrót w wyznaczonym kierunku.
• Dodatkowe akcesoria – zapasowa bateria, ochronne etui i elementy, które umożliwiają montaż na kasku czy dronie, mogą być bardzo przydatne.