Start budowy Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Wadągu – rusza I etap
W sercu Warmii szykuje się kulturalny renesans - rusza budowa Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Wadągu. Inicjatywa ta, mająca na celu wzbogacenie lokalnej społeczności o nowe przestrzenie dla kultury i muzyki, stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na kulturalne inicjatywy. Z nadzieją patrzymy na przyszłość, gdzie nowe centrum stanie się sercem artystycznych działań w regionie.
  1. Planowana inwestycja obejmuje opracowanie dokumentacji i budowę trzech obiektów do stanu surowego otwartego w ciągu 30 miesięcy.
  2. Starosta Andrzej Abako podkreśla inspirację, jaką było Centrum Kultury w Łącku, oraz znaczenie projektu dla lokalnej społeczności.
  3. Projekt, wart około 60 mln zł, finansowany jest częściowo z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.
  4. Powiat już rozpoczął działania mające na celu pozyskanie dodatkowych środków na zakończenie budowy i wyposażenie kompleksu.

Wadąg, mała miejscowość na Warmii, znana ze swojego przywiązania do tradycji i kultury, wkrótce stanie się domem dla nowego, ambitnego projektu. To właśnie tu, na terenie pełnym historycznych nawiązań, ma powstać Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej, które z założenia ma służyć nie tylko jako miejsce nauki, ale też jako przestrzeń do organizacji różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Zaprojektowane jako "kampus kulturalny", centrum ma oddać ducha warmińskiej historii oraz otwartości na język muzyki.

„Niecałe dwa miesiące temu miałem zaszczyt brać udział w uroczystym otwarciu Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Łącku, który był inspiracją do naszego przedsięwzięcia, a te połączy Samorządową Szkołę Muzyczną i Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach” – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Pierwsze kroki ku realizacji tego marzenia zostały już poczynione. Po nieudanej próbie wyłonienia wykonawcy w ubiegłym roku, dzięki wsparciu rządowemu i niezachwianej determinacji lokalnych władz, projekt otrzymał nową szansę. Z obietnicą andrzeja Abako, że "jeżeli i tym razem się nie uda – będziemy próbować do skutku", mieszkańcy mogą być pewni, że ich oczekiwania wobec nowego centrum kultury wkrótce się spełnią.

W perspektywie tych działań, wadąski kompleks kulturalny zapowiada się jako miejsce, gdzie tradycja spotka się z nowoczesnością, a muzyka i edukacja będą tworzyć harmonijną całość, inspirującą kolejne pokolenia. To inwestycja, która ma nie tylko odmienić lokalny pejzaż kulturalny, ale także stać się symbolem długofalowego rozwoju i inwestycji w przyszłość społeczności.


Na podstawie: Starostwo Powiatowe w Olsztynie