Pianka poliuretanowa służy nie tylko do produkcji materaców czy gąbek do kąpieli. To materiał dobrze sprawdzający się także w termoizolacji budynków.

Każdy właściciel domu jednorodzinnego zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma jego poprawna termoizolacja. Aktualnie, gdy koszty ogrzewania są dość wysokie, bez właściwej izolacji budynku można narazić się na bardzo wysokie rachunki.

Do wyboru mamy pełną paletę materiałów termoizolacyjnych. Jednym z nich jest pianka poliuretanowa, która nazywana jest pianką PUR.

Gdy interesuje nas ocieplanie pianką Kraków to jedno z wielu miast w Polsce, gdzie taka metoda jest stosowana. Oferuje ją między innymi firma TGA Izolacje specjalizująca się w izolacjach natryskowych od lat.

Czym zatem jest ocieplanie pianką PUR? Jakie rodzaje pianek znajdują się w użyciu? Gdzie sprawdzają się najlepiej? Zapraszamy do lektury!

Ocieplanie pianką Kraków – pianka PUR i jej właściwości

Poliuretany to popularne polimery – tworzywa sztuczne, które stosuje się w formie litej albo piankowej, czyli spienionej.

Pianka PUR jest materiałem o bardzo szerokim zastosowaniu. Produkuje się z niej materace, gąbki tapicerskie, elementy wystroju wnętrz, tkaniny dociepleniowe, gąbki do kąpieli. Także wykorzystuje się ocieplanie piankami PUR – wykorzystuje się wtedy metodę natryskową.

Izolacja natryskowa z wykorzystaniem pianki poliuretanowej polega na wytworzeniu piany na miejscu prac z użyciem specjalnego urządzenia – reaktora. Następnie pianka podawana jest na nawierzchnię pod ciśnieniem. Zaczyna pęcznieć i dobrze wypełnia miejsca, niwelując mostki cieplne.

Zalety termoizolacji natryskowej piankami PUR:

 • doskonałe właściwości termoizolacyjne

 • wytrzymała i trwała

 • paroprzepuszczalna

 • szybka w montażu

 • przyczepna do różnych nawierzchni

 • niepodatna na drobnoustroje

 • lekka

 • bezpieczna dla zdrowia

Ocieplanie pianką PUR odbywa się z użyciem dwóch typów pianek – pianki z komórkami zamkniętymi i pianki z komórkami otwartymi. Czym różnią się między sobą?

Ocieplanie pianką Kraków – pianka zamkniętokomókowa

Pianka ta jest jednym z najlepszych materiałów termoizolacyjnych dostępnych w branży. Zawiera pęcherzyki gazu w zamkniętych komórkach, dzięki czemu jest bardzo ciepła.

Nie jest jednak paroprzepuszczalna, niemniej jednak jest odporna na wodę. Gdy wyschnie, tworzy sztywną, twardą powierzchnię, więc może niszczeć pod wpływem naprężeń i tracić swoje właściwości termoizolacyjne.

Ocieplanie piankowe z użyciem pianki zamkniętokomórkowej polecane jest na dachy płaskie, stropodachy, podłogi na gruncie, fundamenty, stropy znajdujące się nad nieogrzewanymi pomieszczeniami.

Ocieplanie pianką Kraków – pianka otwartokomórkowa

Możemy też zdecydować się na ocieplanie domu piankami otwartokomókowymi – swoją strukturą przypominają gąbkę.

Pianki te mają nieco niższą izolacyjność termiczną od pianek zamkniętokomórkowych, ale nadal ich współczynnik lambda jest bardzo dobry. Są też elastyczne, więc pracują z budynkiem. Dodatkowo, są paroprzepuszczalne, chociaż mało odporne na wilgoć.

Takie pianki najczęściej używane są na ściany zewnętrzne, a także na ściany szkieletowe. Stosuje się je także na dachy skośne, stropodachy, stropy belkowe, podłogi na legarach.

Ocieplanie pianką Kraków i inne miejscowości

Z usług termoizolacji natryskowej można skorzystać w praktycznie każdym regionie kraju, na przykład dostępna jest oferta typu ocieplanie pianką Śląsk. Możemy wybrać też:

 • ocieplanie pianką Bielsko Biała

 • ocieplanie pianką Katowice

 • ocieplanie pianką Kielce

 • ocieplanie pianką Opole

Klienci mieszkający w Krakowie i okolicach mogą zdecydować się na ocieplanie pianką w Krakowie. Adresy firm wykonujących prace dostępne są w sieci.