Patriotyzm na co dzień i od święta

Wychowanie, lekcje historii i WOS-u to szkolna codzienność. Ale mamy też święta. Młodzież Zespołu Szkól w Dobrym Mieście, dyskretnie wspierana przez dyrektora i pedagogów, już siódmy rok z rzędu zorganizowała Przegląd Twórczości Patriotycznej. Co roku odbywał się pod innym hasłem.

6 listopada 2019 r. odbył się VI Przegląd Twórczości Patriotycznej im Przemysława Gintrowskiego, pod hasłem „Kto chce, ten może. Kto chce, ten zwycięża”. Celem było wspólne uczczenie Święta Niepodległości 11 listopada, integracja środowiska uczniów, młodzieży i dorosłych. Kadra instruktorska i pedagogiczna z różnych placówek miała chwilę, by wymienić się doświadczeniami z zakresu artystycznej ekspresji wrażliwości patriotycznej młodych.

Choć przegląd obejmował wszystkie możliwe płaszczyzny twórczości, zdecydowanie na pierwszy plan wysunęła się piosenka. Organizatorzy uznali, że ten element kultury – szczególnie bliski młodzieży – jest nośnikiem zabawy, radości, ale też bardzo ważnych idei i historii. Chcieli, by zmusił do refleksji. Przez lata przegląd bawił i uczył. Zdecydowano też, że spotkanie nie może być ,,wyścigiem szczurów”. Nie było konkursu i walki o miejsca, za to było przedstawienie artystycznych dokonań uczestników.W ten sposób zyskali oni wielu, stałych i nowych gości imprezy, którzy dbając o każdy szczegół, prezentują się na najwyższym poziomie -godnym Święta Narodowego.

W VI edycji wystąpiło 75 osób z 12 instytucji. Występom towarzyszyły dwie wystawy: „Drogi do wolności” i „Węgry 1956″. Bardzo dobry klimat wydarzenia w Zespole Szkół stworzyły upominki (jak podkreśla młodzież – sponsorowane przez dyrektora szkoły). Każdy uczestnik wyszedł ze stosownym do Święta prezentem. W tym roku były to kolorowe ,,patriotyczne serduszka”. Niby niewiele, a radość…