fot. Robert Hajduk / PFN

Już jutro późnym popołudniem jacht I Love Poland rozpocznie zmagania w Orvaldi B8 Race. W załodze na pozycji pitmana, czyli osoby odpowiedzialnej m.in. za operacje wykorzystujące liny, popłynie Borys Michniewicz.

Wyścig Orvaldi B8 Race rozpoczyna kilkunastodniowe żeglarskie wydarzenie Lotos Nord Cup Gdańsk 2022. Został stworzony z myślą o żeglarzach, który lubią zmagania długodystansowe.

Trasa prowadzi na północ od Gdańska z ominięciem Helu, a boja zwrotna znajduje się na południe od platformy LOTOS Petrobaltic na złożu B8. Po około 120 milach morskich metę jachty przekroczą na Wiśle Śmiałej, na wysokości Yacht Klubu Stoczni Gdańskiej.

W 2021 roku jacht I Love Poland ustanowił rekord trasy z czasem 10 godzin 26 minut i 46 sekund.

Sternikiem i kapitanem będzie Grzegorz Baranowski, a załoga składa się z młodych żeglarzy, w tym kilku uczestników Programów Szkoleniowych prowadzonych przy projekcie I Love Poland. Na pozycji trymera grota popłynie też Magdalena Kwaśna - olimpijka z Tokio w klasie Laser Radial.

I Love Poland wystartuje w kategorii Open, a dla załogi ten wyścig to możliwość sprawdzenia się w warunkach nocnych, przetestowania różnych rozwiązań zarówno sprzętowych, jak i ustawień na pozycjach, oraz uczestnictwo w rywalizacji na lokalnych wodach i w polskich zawodach. Start w wyścigu B8 będzie przede wszystkim treningiem przed najważniejszą w tym sezonie imprezą na Bałtyku, którą są regaty Baltic Sea Race.

Borys Michniewicz to wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w żeglarstwie lodowym. Karierę żeglarską  rozpoczął w Olsztynie, potem reprezentował kluby żeglarskie w Gdyni i w Warszawie. Teraz jest studentem Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, a trenuje w Uczniowskim Klubie Żeglarskim Wiking w Toruniu, z którym wywalczył srebro Mistrzostw Polski w klasie Finn. Pod koniec ubiegłego roku zakwalifikował się na pokład I Love Poland.

Powróć do archiwum