Rodzaje ssawek do odkurzaczy – które są najbardziej przydatne?

Ssawki do odkurzaczy jedne z najważniejszych elementów, w które są wyposażone wszystkie modele odkurzaczy. Choć podczas codziennego odkurzania zwykle korzystamy tylko z jednej, uniwersalnej szczotki, warto zapoznać się z innymi akcesoriami, które znajdują się w zestawie. Ssawki ułatwiają bowiem sprzątanie zakamarków i sprawdzają się tam, gdzie zwykła szczotka nie do końca sobie poradzi.

Wąska przestrzeń za kanapą, kąty między sufitem a ścianami, szczelina między meblami. Specjalistyczne końcówki do odkurzacza potrafią dotrzeć w miejsca, do których zwykła szczotka się nie dostanie. Rodzajów ssawek jest kilka, różnią się nie tylko kształtem i budową, ale również przeznaczeniem. Oprócz tych, które kupujemy w zestawie z odkurzaczem, możemy dokupić sobie dodatkowe akcesoria, dedykowane do szczególnych warunków panujących w naszym domu, np. do sierści. Jakie ssawki warto mieć pod ręką, aby odkurzanie było w stu procentach skuteczne i pozwalało sprawnie usuwać kurz ze wszystkich domowych zakamarków i nie tylko? Wraz z https://www.ranking-odkurzacz.pl/ przygotowaliśmy opis najważniejszych ssawek.

Ssawka w kształcie T

Jedną z najczęstszych końcówek, dołączonych praktycznie do każdego odkurzacza jest ssawka w kształcie litery T. Ma prostą budowę, jest niewielka, dzięki czemu można za jej pomocą sprzątać pod łóżkiem, meblami, a także usuwać kurz z innych trudno dostępnych powierzchni. Przeważnie ma wbudowaną opcję 2w1, czyli z wysuwanym lub chowanym włosiem, by łatwo mogła być dostosowana do podłóg miękkich i twardych.

Ssawka okrągła z miękkim włosiem

Niewielka, okrągła ssawka wyposażona jest w syntetyczne, miękkie włosie. Bardzo dobrze ściera kucz z różnych powierzchni a dzięki włosiu nie rysuje ich i nie niszczy nawet delikatnego drewna. Najczęściej wykorzystywana jest do czyszczenia mebli, w tym tapicerowanych. Jeśli podłączymy ją do odkurzacza ręcznego, będzie bardzo przydatna podczas sprzątania we wnętrzu samochodu.

Ssawka szczelinowa

Ma charakterystyczny, podłużny kształt i jest spłaszczona na końcu. Taka budowa pozwala na skuteczne i szybkie usuwanie kurzu i zabrudzeń z wąskich szczelin i zakamarków. Można nią czyścić zagłębienia mebli tapicerowanych, kaloryfery, a także przestrzenie między siedzeniami w samochodzie. Za jej pomocą usuniemy również kurz z listew przypodłogowych i innych szczelin, które wymagają dużej siły ssania. Ssawki szczelinowe dostępne są w różnych długościach od 15 centymetrów do nawet pół metra. Te krótkie wykonane są z twardego tworzywa, natomiast dłuższe są miękkie, wykonane z gumy – można dzięki nim docierać do nieregularnych miejsc.

Pamiętajmy jednak, by dopasować ich średnicę do średnicy rury w odkurzaczu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno ssawek z uniwersalnym wejściem, które można montować do rur o różnych średnicach. Dzięki takiej opcji będzie można korzystać z ulubionych ssawek nawet po zmianie odkurzacza – dopasują się do każdej rury.