Plażówka wraca do Starych Jabłonek po dekadzie przerwy
Po 10 latach przerwy, siatkówka plażowa powraca na Warmię i Mazury w wielkim stylu. Stare Jabłonki, słynące z siatkarskich tradycji, ponownie staną się areną międzynarodowych zmagań w ramach Beach Pro Tour Challenge.
  1. Zawody odbędą się od 30 maja do 2 czerwca 2024 roku.
  2. Rywalizacja o punkty do klasyfikacji olimpijskiej.
  3. 32 pary męskie i żeńskie wezmą udział w turnieju.
  4. Łączna pula nagród wynosi 150 tys. dolarów.

Beach Pro Tour Challenge powraca na Warmię i Mazury, a dokładniej do Starych Jabłonek, po dziesięcioletniej przerwie. Między 30 maja a 2 czerwca 2024 roku, zawodnicy z całego świata będą walczyć o cenne punkty do klasyfikacji olimpijskiej. Wydarzenie to jest nie tylko okazją do sportowej rywalizacji, ale także wielkim świętem siatkówki plażowej.

-Bardzo się cieszę, że impreza o takiej randze będzie u nas ponownie rozgrywana -mówi Marcin Kuchciński, marszałek województwa. - Jestem bardzo wdzięczny organizatorom, że możemy wrócić do inicjatywy, która rozsławiła nie tylko Stare Jabłonki, nie tylko Ostródę, ale także województwo warmińsko-mazurskie na całym świecie. My jako widzowie zachwycamy się tym wydarzeniem, natomiast praca organizacyjna, którą trzeba wnieść podczas rozmów, negocjacji i przygotowania całej imprezy jest ogromna, co bardzo doceniam. Turniej w Starych Jabłonkach jest wielkim wydarzeniem promocyjnym dla całego regionu. Bardzo się cieszę, że jako samorząd województwa możemy być partnerem tego turnieju.

Stare Jabłonki mają długą historię związaną z siatkówką plażową. W latach 2004-2014 odbywały się tam prestiżowe turnieje World Tour, a mistrzostwa świata z 2013 roku są przez wielu uważane za najlepsze w historii tej dyscypliny. Tym razem, turniej będzie częścią cyklu zawodów zaplanowanych przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB) na 2024 rok.

-Kiedy rok temu rozmawialiśmy o tym, czy podjąć próbę organizacji tego wydarzenia, uznaliśmy, że siatkówka plażowa w Starych Jabłonkach to nie jest tylko moje marzenie, ale także wielu innych osób -mówi Tomasz Dowgiałło, dyrektor turnieju i prezes zarządu Hotelu Anders w Starych Jabłonkach. - Cieszę się, że dziś jesteśmy na trzy tygodnie przed imprezą, a nasze wspólne marzenia dochodzą do skutku. Mam nadzieję, że poziomem organizacyjnym turnieju w tym roku uda nam się ugruntować swoją pozycję i ściągnąć do Starych Jabłonek turniej rangi mistrzostw świata. Staramy się, aby ta jakość imprezy była najwyższa. Ze strony sportowej mamy zapewnienie, że pojawią się wszystkie najlepsze zespoły, w tym kilka par mistrzowskich. Przygotowujemy także całe święto siatkarskie, które będzie obudowane wieloma atrakcjami, więc mam nadzieję, że uda nam się zapełnić nasz stadion do ostatniego miejsca.

Turniej w Starych Jabłonkach przyciągnie 32 pary męskie i żeńskie. Połowa z nich, czyli 16, ma już zapewnioną kwalifikację na podstawie rankingu, a pozostałe pary będą musiały przejść przez turniej kwalifikacyjny, który rozpocznie się 30 maja. Finały odbędą się 1 i 2 czerwca, a łączna pula nagród wynosi 150 tysięcy dolarów.

-Mam nadzieję, że tegoroczny turniej to kolejny krok do organizacji jeszcze większej imprezy, która ma szansę odbyć się w Starych Jabłonkach -dodaje Jacek Kasprzyk z Polskiego Związku Piłki Siatkowej. - Dzięki wsparciu marszałka województwa warmińsko-mazurskiego jesteśmy coraz bliżej imprezy rangi mistrzowskiej. Warmia i Mazury na to zasługują.

W minionych latach w Polsce odbywały się jedynie turnieje siatkówki plażowej niższej rangi - Futures. Powrót turnieju rangi Challenge to nie tylko szansa na zdobycie punktów do klasyfikacji olimpijskiej, ale także okazja do promocji regionu na arenie międzynarodowej.


Według informacji z: Urząd Marszałkowski