Olsztyńscy wolontariusze zrobili wrażenie. Jury wyróżniło wszystkich seniorów

FOT. Urząd Miasta Olsztyna
W Olsztynie młodzież znów przypomniała, że cicha praca dla innych potrafi wybrzmieć głośniej niż niejedna efektowna akcja. W tegorocznej odsłonie konkursu „Ośmiu Wspaniałych” jury nie miało łatwego zadania, a w jednej z kategorii padła decyzja, która najlepiej mówi sama za siebie. To opowieść o zaangażowaniu, które zaczyna się w szkole, a kończy tam, gdzie ktoś naprawdę potrzebuje wsparcia.
- Wyróżnienie, które objęło wszystkich
- Szkoły, w których pomoc nie jest dodatkiem
- Dwie grupy i jeden wyraźny sygnał z Olsztyna
Wyróżnienie, które objęło wszystkich
W kategorii indywidualnej „Ósemka Senior” – przeznaczonej dla uczniów szkół ponadpodstawowych – komisja postanowiła uhonorować wszystkich zgłoszonych kandydatów. Taki werdykt nie zdarza się często, ale w tym przypadku był czytelnym sygnałem, że poziom tegorocznych zgłoszeń był wyjątkowo równy i wysoki.
Prezydent Olsztyna Robert Szewczyk podkreślił, że młodzi uczestnicy pokazali coś więcej niż tylko gotowość do działania.
„Tegoroczna edycja pokazała, że w Olsztynie nie brakuje młodych ludzi, którzy chcą działać i widzą sens w pomaganiu innym”
Jak dodał, ich energia i wrażliwość budują wspólnotę opartą na prostych, ale ważnych wartościach. To właśnie taki sygnał jest dziś szczególnie potrzebny – bo wolontariat nie dzieje się sam, tylko wyrasta z codziennej konsekwencji, czasu oddawanego innym i umiejętności zauważenia cudzej potrzeby.
Szkoły, w których pomoc nie jest dodatkiem
Wśród wyróżnionych w tej kategorii znaleźli się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie: Anna Szporko, Zofia Rudak, Antonina Załęcka, Maria Maliszewska, Lena Kajszczak, Victoria Łatienkow, Agata Sadowska, Wojciech Ramowski i Aleksandra Urbaniak. Opiekę nad grupą sprawuje Magdalena Szendzielorz-Sadlik.
Doceniono także Dorotę Stanny z II Liceum Ogólnokształcącego, pracującą pod opieką Sebastiana Polakowskiego, oraz Kingę Deptułę i Maję Wolską z IV Liceum Ogólnokształcącego, których wspiera Krzysztof Świątek.
W praktyce to nie tylko szkolne nazwiska na liście laureatów. Za takim wyróżnieniem stoi zwykle długi, niewidoczny z zewnątrz wysiłek – dyżury, akcje charytatywne, pomoc rówieśnikom, obecność tam, gdzie zwykła szkolna rutyna okazuje się za ciasna.
Dwie grupy i jeden wyraźny sygnał z Olsztyna
W konkursie doceniono również działalność zespołową. Jury wyróżniło Szkolne Koło Wolontariatu działające w Zespole Szkół Samochodowych. Tworzą je:
- Antoni Zajączkowski
- Oliwier Sowa
- Wojtek Wlazło
- Alan Kapuściński
- Tomasz Skowroński
- Sylwester Krzyżanowski
- Jakub Niski
- Szymon Borkowski
Opiekunem grupy jest Arkadiusz Gnoza.
Drugie wyróżnienie trafiło do wolontariuszy II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. W zespole działają:
- Matylda Grabus
- Lena Huszcza
- Gabriel Dorian Kimathi
- Gabriella Jarota Lewandowska
- Maria Burdyło
- Alicja Pieczkowska
- Karolina Olszewska
- Aleksandra Bednarowska
- Aleksandra Góra
- Weronika Piskor
- Jakub Farańczuk
- Zofia Konstant
- Maja Łuczak
- Zuzanna Wasilewska
Grupę wspiera Beata Maciejewska.
Najmocniejszy finał przyniosła jednak decyzja po analizie wszystkich zgłoszeń. To Anna Szporko z I Liceum Ogólnokształcącego będzie reprezentować Olsztyn w etapie ogólnopolskim. W mieście zostaje więc wyraźny ślad tej edycji konkursu – nie tylko w postaci nazwisk, lecz przede wszystkim w postaci młodych ludzi, którzy pokazali, że dobra energia nadal ma swoją siłę.
na podstawie: Urząd Miasta Olsztyna.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta Olsztyna). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Absolwent UWM zbadał, dlaczego fałszywe porady medyczne brzmią wiarygodnie

W Mrągowie kobiety mówiły o odwadze, współpracy i sile bez udawania

Cztery dni koncertów i podróży do lat 80. i 90. w Olsztynie

Młodzi strażacy szkolą się pod Olsztynkiem. Przed nimi 10 dni ćwiczeń

Trzech mężczyzn z ciągnikiem w lesie. Mandaty za drewno i zakazany wjazd

Nowe drogi na osiedlu. Trzy ulice przeszły gruntowną przebudowę

Ratuszowa wieża dla uważnych. W Olsztynie przygotowano wyjątkową wejściówkę

Forum Ekonomiczne w Karpaczu wraca z pierwszymi ogłoszonymi gośćmi. To ostatnie dni tańszych zapisów

Ponad 3200 kontroli na drogach powiatu olsztyńskiego. Dwie osoby z alkoholem

Najliczniejsze ślubowanie od 14 lat. 87 osób zasiliło Policję

Zanim rozpoczął się obóz, sprawdzono ewakuację 104 młodych strażaków

Szpitale powiatowe i alarmy na stole. Samorządy szukały wspólnego planu

Hala Urania świeci na czerwono. To sygnał o integracji

Młodzi motocrossowcy bez świateł i tablic. Policja interweniowała w gminie Biskupiec
Przydatne dane teleadresowe
- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie - kontakt, godziny, wydziały i e-usługi
- BWA Olsztyn - bilety, godziny, zajęcia i dojazd
- Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Olsztynie „Relaks" - noclegi, ceny, rezerwacja
- Parafia św. Anny w Olsztynie - kontakt, kancelaria, msze
- Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie - bilety, godziny, wystawy i dojazd
- MPEC Olsztyn - kontakt, awarie, przyłączenie do sieci ciepłowniczej
